Sochár prežil v kóme jedenásť dní. Dnes tvorí skvostné diela

Životné cesty sochára Dominika Mončeka zastavilo pred niekoľkými rokmi takmer navždy jeho zdravie. Cesty života stvárnil vo svojich pútavých a netradičných sochách.

Sochár Dominik Monček so svojim dielom. Sochár Dominik Monček so svojim dielom. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

TRENČÍN. Čistá duša sochára Dominika Mončeka zažila počas života mnohé chvíle plné bolesti, utrpenia, ťažkých precitnutí i nových začiatkov. Neľahké cesty vlastného osudu zhmotnil človek, ktorý už v mladosti prežil vážne zdravotné i osobné úskalia na hranici smrti, do sôch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dominik Monček sochy plné hlbokých vyznaní, citov a odkazov predstavuje do konca augusta v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne na výstave s príznačným názvom CESTY.

Po mozgovej príhode začal nový život

Pred desiatimi rokmi sa sochár Dominik Monček musel znovu začať učiť nanovo chodiť, rozprávať, písať, čítať, počítať i kresliť. „Z ničoho nič som odpadol, našiel ma až otec. Lekári zistili, že mám prasknutú cievu. Postihlo ma krvácanie do mozgu. Následne sa dostavil opuch mozgu, ledva som to prežil,“ spomenul si na najťažšie chvíle života Dominik Monček.

SkryťVypnúť reklamu

Po jedenástich dňoch sa prebudil z nekonečnej kómy a začal život po druhýkrát úplne od začiatku. „Nevedel som celkom nič, ani rozmýšľať, ani písať, ani čítať. Celkom nič,“ pokračoval sochár z Pruského. Trvalo veľmi dlhý čas, kým sa začal aspoň trošku vracať do pôvodných životných koľají. V tom čase mu veľmi pomohla manželka Monika, ktorá je lekárka. „Vtedy som hľadal spôsob, či niekedy ešte dokážem vôbec niečo vytvoriť. To ma naštartovalo, ten pocit, že to chcem dokázať,“ vyznal sa.

Silu mu dávala najmä manželka a rodina

Rok po mozgovej príhode začal Dominik Monček po prvýkrát opäť kresliť. „V kreslení mi to absolútne nešlo. Mal som čiastočne zahmlené aj očné videnie. Pomaličky som začal strúhať z dreva. Niektoré veci som úplne zničil. Pochopil som, že sa nesmiem priveľmi snažiť a potreboval som sa odosobniť,“ priznal vystavujúci sochár. Hoci tvrdí, že sochy nie sú až také, akoby si sám niekedy predstavoval, vyžarujú z nich emócie, city a ľudská prirodzenosť. „Silu k tvorbe mi dodávala najmä manželka a celá rodina. Keď som zistil, že ruky sú zdravé a dokážem chodiť, tak som sa ľahšie dostával do tempa. Po každej vytvorenej soche som si začal viac a viac veriť,“ vyznal sa. A tak začali opäť v jeho rukách vznikať pútavé artefakty. Pri ich vzniku využíva najmä kovové segmenty, ktoré spája krútením, zváraním a kombináciou matných a vysokolesklých plôch. Pri práci rád využije aj kameň i drevo, ktoré kombinuje s kovovými prvkami.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho srdce i duša sú zraniteľnejšie ako v minulosti

Dominik Monček sa napokon dostal do svojho čarovného umeleckého videnia. Prenikavú výtvarnú nápaditosť dokázal skĺbiť s prežitými úskaliami vlastného života.

Mozgová príhoda rozdelila jeho tvorivý svet na dva významné intervaly. Pred a po. „Moja tvorba po zdravotných problémoch je emocionálnejšia. Viac vnímam medziľudské vzťahy, viac vnímam druhých ľudí. Vo svojom úsilí využívam aj prežité skúsenosti, umelecké myslenie omnoho viac preciťujem,“ vysvetlil Monček. Autor sám v sebe zaznamenal po výraznom zlome v živote posun v emocionálnom cítení i v ľudskom vnímaní. „Srdce sa dá pretvoriť. Cítim, že som zraniteľnejší ako v minulosti, viac to vnímam. Preto sa tieto pocity snažím vyjadriť v sochách a objektoch,“ vysvetlil sochár. V jeho tvorbe získali veľký priestor túžby a predstavy, ale aj pokora, zmierenie i silná vízia budúcnosti a viera v nezlomnosť vlastného vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Žeravé železo hreje aj srdce

Sochár Dominik Monček vyštudoval umelecké kováčstvo v Kremnici. Naučené technológie zdokonaľoval aj počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v oddelení monumentálneho sochárstva i na stáži v nemeckom Karlsruhe. Bytostne ho fascinuje predovšetkým železo, ale aj ďalšie kovy. Do svojej tvorby postupne pridal kameň i drevo. „Nahriate železo je tvárne, rozžeravené železo hreje aj srdce. Železo naozaj nie je iba šrot,“ podotkol.

Každý z materiálov, ktorý pri vzniku sôch používa, je doslova drinou opracovať. „Opracovať sadru alebo hlinu nie je problém. Ja mám ale rád najtvrdšie materiály. Mám aj vyhňu a keď roztavím železo je nádherne tvárne. Aj pri práci s kameňom treba využiť veľkú silu. Ale to nie je iba o sile, ale najmä o myšlienke, ktorú do mocného materiálu túžim vložiť,“ vyznal sa. Priťahuje ho nepoddajné orechové drevo. Do citlivých podôb ho častokrát formuje pomocou motorovej píly i rôznych sekáčov.

Srdce je večné, ale vždy bude krvácať

Tvorba Dominika Mončeka fascinuje priaznivcov výtvarného umenia aj svojimi kontrastami. Na výstave v Bazovského galérii predstavuje obrovské tlčúce drevené srdce omotané kovovými tŕňovými prútmi.

„Srdce je anatomický sval s nejakou pumpou. Keď sa na srdce pozrieme s duševným pohľadom, tak v srdci cítime mnohé emócie i pohnútky, ktoré dokážu bolieť. Srdce je večné, ale bude stále zraňované a krvácajúce. A tá bolesť sú práve tie železné ostne,“ vysvetlil sochár, ktorý dokáže dať život aj kovovým prútom. Chrbticu vytvoril autor z krompáčov, Madonu s jazvou zase kombináciou kameňa a kovaného železa. Torzá tiel sú z tasosského mramoru, Hlavy či Adam Pútnik z obľúbeného železa. Kovový materiál si tvorca rád nosí aj zo zberu druhotného odpadu. „Odpad preváram zváračkou, prebrusujem. Hrdzavé železo si odnášam aj zo starých povál. Rád hľadám materiál aj v zberných surovinách. Základom pre vznik sôch aj z týchto materiálov je kresba,“ prezradil Dominik Monček.

Dominik Monček vystavuje sólovo po prvýkrát

Aj pre ozrejmené okolnosti sa Dominik Monček vo svojich 46 rokoch predstavuje len svojou prvou samostatnou výstavou s príznačným názvom Cesty. „Mnohé z jeho diel sú preto verejnosti celkom neznáme. Autor vydáva jedinečné a autentické svedectvo nielen o vlastnom fyzickom i duchovnom svete, ale nastavuje zrkadlo aj svetu tam vonku. V jeho tvorbe z utrpenia získava silu, ďalšiu vôľu tvoriť a žiť. Hľadá nové ciele i túžby. Jeho diela nabádajú k pokore, zmierlivosti a odpúšťaniu v agresívnej materiálnosti nášho súčasného sveta,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová.

Podľa jej slov autor prostredníctvom svojej sochárskej tvorby úpenlivo hľadá cesty, akými by ľudstvo malo smerovať, kým vo svojej nadutosti a nepoučiteľnosti samo nezanikne. „Vďaka svojmu talentu dokáže kľukaté zákutia vlastnej duše zakomponovať a zhmotniť do svojich mimoriadne emotívnych, do jednej témy koncentrovaných, zároveň však moderným výtvarným jazykom spracovaných sochárskych diel,“ dodala Porubänová.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 629
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 458
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 444
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 366
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 031
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 911
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 535
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 963
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 196
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 211
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 665
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 707
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 577
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Trenčianske múzeum museli do konca marca vysťahovať.

Exponáty presťahovali do iných miest.


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA

Muži mali obchodovali s pervitínom.


SITA
Značenie na ulici stálo ešte niekoľko dní po avizovanom termíne.

Dôvodom mala byť porucha stroja.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 535
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 963
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 196
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 211
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 665
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 707
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 577
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu