Príroda chcela ľuďom pomáhať. Preto bylinkárstvo nezanikne

Pilulky od farmaceutických firiem nikdy neužíva. Verí stovkám svojich receptov. Pripravuje masti, čaje i liečivé likéry. Bylinkárka Katarína Edita Polomská-Černotová.

Bylinkárka ponúka stovky liečivých receptov. Bylinkárka ponúka stovky liečivých receptov. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

TRENČÍN. V minulosti bojovali so stredovekou inkvizíciou a často ako prvé končili v ohni na hranici. Upaľovali ich v rámci „honu na bosorky“. Ani dnes to nemajú ľahké. Nové nariadenia Európskej únie i farmaceutická lobby ostro kontrastujú s tradičnými bylinkárkami, ktoré liečivú chémiu odporúčať nikdy nebudú. Napriek modernej dobe prežili rok 2000. Chodia po pláňach, lúkach, lesoch i pasienkoch a hľadajú byliny, ktoré majú zachrániť zdravie. Viacerí im neveria, iní na ich rady nedajú dopustiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bylinkárka Katarína Edita Polomská-Černotová prišla medzi priaznivcov alternatívnej medicíny s novou knihou. Členka Klubu zberateľov a pestovateľov liečivých rastlín Veronica v Trenčíne napísala knihu Dar zdravia od bylinkárky Kataríny. Ponúka v nej rady a recepty na 129 chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Liečivé byliny hľadala už ako trojročná

Katarínu Editu Polomskú-Černotovú priviedla k bylinkárstvu jej stará mama. „Narodila som sa v horehronskej dedinke Polomka. S babičkou som chodila na lúku už ako trojročná. Bývali sme v lese a aj moje deti poznali bylinky už odmalička,“ usmiala sa známa bylinkárka.

Aj ona patrí k bylinkárkam, ktoré majú svoje osvedčené miesta vo všetkých kútoch republiky na jednotlivé liečivé rastliny. Cestuje po celom Slovensku a na presných miestach hľadá každý rok bylinky, ktoré majú zlepšiť či zachrániť ľudské zdravie. „Veľa byliniek rastie na Liptove, na imelo chodievam zase na Gemer ku Rožňave. Cesnak medvedí chodím zbierať až na východ Slovenska,“ prezradila.

Pre každú z bylinkárok sú ich „zaručené“ miesta s tajným bohatstvom. Strážia si ich ako oko v hlave. „Zlatobyľ mi v tomto roku na mojom osvedčenom mieste pokosili. Pritom je to rastlina, ktorej výskyt je slabý. Tak som musela hľadať nové miesta,“ pokračovala Katarína Edita.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejšia zbraň bylinkárov – kapucínka

Niektoré z liečivých bylín sú už na definitívnom ústupe. Zo slovenskej fauny možno navždy vymiznú. „Veľké problémy majú skoro všetky horce, ktoré ľudia nerozumne kántria a vykopávajú celé korene. Existujú aj horce, ktoré liečia naozaj vynikajúco. Ale ich korene sa nesmú vykopávať,“ podotkla bylinkárka.

Najsilnejšou zbraňou ľudových liečiteľov je dodnes kapucínka. To je doslova rastlinné antibiotikum. „Treba ju brať aspoň dva mesiace. Vylieči aj chronické zápaly močových ciest. Treba ju vedieť ale dobre nadávkovať. Zabíja aj stafylokoky, streptokoky,“ prízvukovala členka občianskeho združenia Veronica v Trenčíne.

Bylinkárka Katarína Edita nedá dopustiť ani na cesnak medvedí. Podľa jej slov je schopný zdolať až päťsto druhov stafylokokov a streptokokov. „Nemal by mu odolať ani strojca žalúdočných problémov Helikobakter pylori. Pritom dnes ho má veľa ľudí a lekári predpisujú tri – štyri antibiotiká. Mala som prípady, že práve cesnak medvedí zabral najlepšie,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Dvestoročné recepty, ktoré vám pomôžu

V knihe Dar zdravia ponúka bylinkárka rady na liečbu 129 chorôb. Je to prvý diel encyklopedickej publikácie. Tí, čo veria v zázračný svet liečivých rastlín, majú šancu liečiť svoje konkrétne choroby hneď niekoľkými spôsobmi. Ostatní to môžu aspoň vyskúšať.

„Na knižke som pracovala vyše desať rokov. Sú v nej sto až dvestoročné recepty z rôznych krajín z ľudovej medicíny. Nechýbajú v nej ani recepty od najlepších liečiteľov z Ruska, Ukrajiny, Nemecka, Česka,“ pokračovala. Zberateľka liečivých rastlín do knihy zaradila aj recept od Juraja Fándlyho z roku 1793, skvelý je aj borievkový recept spred dvesto rokov.

Mnohé z receptov objavila pani Polomská-Černotová aj v kláštoroch, ktoré osobne navštívila. „Slovensko bolo v minulosti silnou bylinkárskou krajinou. Veď sme mali botanika Jozefa Ľudovíta Holubyho. V roku 1793 vyšla farárovi v Naháči pri Trnave Jurajovi Fándlymu kniha Zelinkár o liečení bylinami. Teraz je to už na Slovensku slabšie,“ potvrdila Polomská-Černotová.

Stovky receptov na všetky choroby

A čo dnes ľudí najviac trápi? „Veľmi veľa ľudí za mnou chodí s problémami pohybového aparátu i s chronickými zápalmi močových ciest. Z kožných ochorení ľudí veľmi kvári psoriáza. Páni za mnou chodia s problémami s prostatou, dámy s typicky ženskými chorobami,“ prezradila. Neobídu ju ani muži, ktorých trápi potencia. Priznajú sa a chcú pomôcť.

„Berú ma ako lekárku, chcú poradiť. Tak im vždy odporučím rakytníkový olej. Čo je nabité vitamínmi a stopovými prvkami, tak to musí pomôcť,“ prízvukovala. V knihe ponúka aj recepty na liečbu žlčníka, dýchacích ciest, hlasiviek i depresií.

Čitatelia s nespavosťou, nevoľnosťou, hučaním v ušiach, cukrovkou, čiernym, kašľom, ale aj s plesňami, obezitou, hemoroidmi, astmou i rôznymi alergiami možno nájdu po vyskúšaní receptov novú cestu. Čaj z medovky či tinktúra z ľubovníka im možno pomôže s námesačnosťou. Natieranie nosu majoránkovou masťou či strúčky cesnaku v nose zabalené do vaty im zlikvidujú nádchu. V knihe sú recepty doslova na všetky choroby. Vážne i tie, ktoré váš život neohrozia.

Príroda chce ľuďom pomáhať

Bylinkárskymi veľmocami boli vždy Rusko a Ukrajina. „V minulosti nemali ľudia lieky a mnohí ani financie na ne. Tak sa museli liečiť tým, čo bolo v prírode. Potom sa to už tradovalo,“ pokračovala.

Dnes sú v popredí aj Česi. Skvelý bol najznámejší český bylinkár Josef Antonín Zentrich, ktorý zomrel v roku 2012. Zomrel už aj bylinkár Jenča. Ostávajú po nich navždy aspoň liečivé recepty. „Vydali strašne veľa kníh a každá je poklad,“ povedala ich nasledovníčka.

Najväčšiu radosť má vtedy, keď ju o radu prídu požiadať mladí ľudia alebo prejavia záujem o liečiteľskú tematiku. Vtedy je im Katarína Edita ochotná rozprávať celé hodiny. Je rada, keď môže mladej generácii odovzdať svoje dlhoročné skúsenosti liečiteľské poklady. „Narodila som sa na túto zem preto, aby som šírila liečiteľské a bylinkárske myšlienky. Bylinkárstvo prežije každú dobu. Príroda je najväčšia sila, keď príroda bude chcieť, určite pomôže,“ vyznala sa.

Bylinkárky ľahkú pozíciu nemajú

V minulosti ich považovali za bosorky, jednoduchú situáciu nemali bylinkárky mnohokrát ani počas dôb socializmu. Mnohí ich dodnes považujú za šarlatánky. Nevyhýbajú sa im ani povery. Dobré, i tie, menej priaznivé. Katarína Edita Polomská-Černotová vyjadrila svoj názor aj na dnešnú dobu.

„Farmaceutické firmy jednoducho nepustia. Biznis a obchod je v liečivách naozaj veľmi cítiť. Bylinkárky to nemajú ľahké ani dnes,“ podotkla. Podľa jej slov aj niektoré nariadenia Európskej únie im prácu príliš nezjednodušujú. Skôr naopak. „Pripravím čaj a nesmiem napísať, na čo sa presne používa a čo lieči. To je nonsens,“ hnevá sa žena, ktorá je presvedčená, že liečivými bylinami sa dá vyliečiť všetko. Umenie je však nájsť tú presnú rastlinu. „Na každú chorobu existuje bylinka. Nie vždy sa ju podarí trafiť na prvýkrát. Aj v mojej knihe je na každú chorobu 5 až 25 receptov. Čo je dobré Marke, nemusí byť ale dobré Zuzke. Nezaberie jedno, zaberie druhé. Nič sa tak nepokazí,“ dodala na záver.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 772
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 685
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 379
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 260
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 037
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 925
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 724
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 917
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 990
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 219
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 250
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 677
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 756
  8. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 9 006
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

LUNA, n.o. radí, čo robiť, ak poznáte niekoho, kto zažíva domáce násilie


Trenčianske múzeum museli do konca marca vysťahovať.

Exponáty presťahovali do iných miest.


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA

Muži mali obchodovali s pervitínom.


SITA
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 917
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 990
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 219
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 250
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 677
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 756
  8. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 9 006
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu